• Internetový magazín "PečeněVařeně.cz"

  .

  České hory jsou tak krásné! Lyžování v Beskydech.

  Šéfredaktorka Elly

  Lyžařský areál v Malenovicích pod Lysou horou pro vás testujeme už několik let. Objevili jsme ho, když tady vlek provozovala parta místních nadšenců, pod vlekem stála čajovna, kde jste dostali něco na zahřátí, teplou polévku a pivo. Teď je ale všechno jinak. Areál se dostal do soukromého vlastnictví dalších nadšenců, kteří lyžování a hory milují. Jde to poznat. Z přístupu a z toho, co na místním kopci vybudovali.

  Zalyžují si tady pokročilí lyžaři, ale i začátečníci. Místní lyžařská škola naučila lyžovat obě naše děti a můžeme ji velice rádi doporučit. Kluci i holky jsou tady nadšení a jde vidět, že je jejich práce baví. A malé děti i dospělé zase baví učit se od nich.

  Když vyjedete nahoru nakopec a je ideální počasí, vidíte do široka daleka. Nádherný výhled se otevírá směrem na Lysou horu. Vidíte vesničky i městečka v údolí a můžete zahlédnout i Frýdek Místek. Shora si potom můžete vybrat několik cest dolů. Náročnější červenou sjezdovku Mamut můžete „obejít“ nebo spíš objet Vyhlídkou a spustit se dolů modrou Kombi. Malé děti se vyřádí na sjezdovce Školák. Dcera si tady letos odbyla své začátky na snowboardu.

  A tady se dostáváme ke kvalitě služeb v celém areálu. Po dlouhé době jsem se setkala s naprosto bezchybnou obsluhou u vleků. Při lyžování ve velkém středisku v Peci pod Sněžkou jsme byli zklamaní z toho, že téměř u žádného vleku nebyl nikdo, kdo by pomáhal malým dětem a vlastně i dospělým, když potřebují. V Malenovicích je standart minimálně jeden člověk u nástupu na vlek a další člověk nahoře, u velké kotvy.

  Kluci jsou milí, ochotní a velice trpěliví. Pomáhají malým dětem, těm, kteří začínají pomůžou při rozjezdu, kousek s nimi jdou a díky nim si děti jízdu na vleku osvojí mnohem rychleji a bez stresu. Dcera zkoušela poprvé pomu se snowboardem a jelikož u vleku měl službu zrovna snowboarďák, tak jí vše vysvětlil, pomohl a několikrát ji sbíral a znovu stavěl na nohy. Za tenhle přístup dávám velkou jedničku s hvězdičkou.

  Sjezdovky jsou tady pěkně upravené. Ať už na denní nebo večerní lyžování. Malý problém jsem měla já, jako lyžař začátečník, se středovou částí sjezdovky Mamut, která byla jeden den dost uklouzaná. Ale to jsou bohužel rozmary počasí, se kterými nic neuděláme. Výborní lyžaři naší rodiny – syn a manžel, si kopec a povrch pochvalovali a byli nadšení.

  Co by asi ocenila většna lyžařů, tak je sedačková lanovka, místo kotvy až na vrch kopce. Po dlouhé jízdě nahoru celkem bolí nohy. Jak jsem tento areál poznala, tak věřím, že jednou bude i sedačka 🙂

  Jídlo, pití a pohoda

  Po lyžování nebo i během něj, si většinou chcete dát něco dobrého k pití nebo na zub. Dříve pod sjezdovkou stála stará bouda, jak jsem psala na začátku článku. Tu nahradila překrásná nová stavba, která sem krásně zapadá. Penzion „Chata pod Lysou“ voní novotou. Jak by taky ne, funguje pár měsíců. Nabízí nejen celoroční ubytování ve 2, 3 a 4 lůžkových pokojích, ale také výbornou kuchyni.

  Paní majitelka nás upozornila, že v kuchyni nevymýšlí žádné složitosti, ale soustředí se na jídla, která se hodí na hory. A měla 100% pravdu. Nabídka není velká. Ale vybere si každý. Několik druhů polévek, sladké jídlo (dokonalý alpský knedlík s povidly, mákem a vanilkovou omáčkou vás dostane do kolen), skvělé halušky, plněné bramborové knedlíky, masové směsi, výborný smažený sýr (lepší jsme dlouho neochutnali). Cokoliv si vyberete, budete moc spokojení. Nečekejte žádné umělé chuti ani vůně. Tohle je prostě poctivé české jídlo. Pane kuchaři, klobouk dolů!

  K pití si dejte rozhodně Bombardino, Aperol Spritz byl bez pomeranče, tak ten bych příště trochu vylepšila 😉 Pro pány je na čepu dobré pivo a doporučujeme ochutnat Jegrtea 🙂 A ochutnejte nakládaný hermelín!

  Kam složit hlavu?

  Samozřejmě, že pod sjezdovku, do penzionu Chata pod Lysou. Z mnoha různých důvodů…

  1. máte to blízko na svah. Nacvaknete lyže, sjedete k vleku a lyžujete…

  2. máte to blízko do skvělé restaurace.

  3. v ceně ubytování jsou výborné snídaně!

  4. čekají vás moderně zařízené, čisté a útulné pokoje. Oceníte wi-fi, televizi na každém pokoji a pohodlné velké postele. Krásné koupelny jsou vyhřívány na velice příjemnou teplotu. Jsou to drobnosti, ale nadšení jsme byli z teplé podlahy, díky podlahovému topení.

  Pár slov o areálu Ski Malenovice

  Areál Ski Malenovice „Na Staškově“ se nachází na úpatí Lysé hory v obci Malenovice, 29 km od Ostravy po čtyřproudé rychlostní silnici R56 do Frýdku – Místku a silnici 56 do Frýdlantu nad Ostravicí přes Novou Ves na Malenovice.

  Areál se nachází v nadmořské výšce cca 520-720 m. n. m. a je vybaven umělým zasněžováním, bezkontaktními kartami, úpravou svahů rolbou a večerním osvětlením.

  K dispozici je velký vlek kotva, 2 x poma a také dětský park, ideální k výuce dětí a začátečníků na lyžích a snowboardu. Výuku denně zajišťuje Lyžařská škola Japa Sport.

  Areál je dobře dostupný autem, parkování zdarma. Tři parkovací plochy, první plocha je přímo u pokladny, další jsou zhruba 50 m a 100 m od pokladny.

  K zahřátí, občerstvení i ubytování je k dispozici nově vybudovaný pension „Chata pod Lysou“ s venkovní terasou, velkým výběrem nápojů, teplými jídly a příjemnými pokoji.

  Autorka článku, Alena Kolaříková, pracuje mimojiné jako šéfredaktorka tohoto magazínu. Od malička chtěla být spisovatelka, učitelka nebo malířka. Dnes je od každého trochu. Ale hlavně je nadšená amatérská kuchařka a profesionální matka dvou dětí, které už skoro nejsou děti. Ráda cestuje, háčkuje, čte a setkává se s přáteli. Ráda lyžuje a zpívá, i když ani jedno z toho jí nejde.